Facebook

Збирання часнику: правила та терміни

 
 
Часник - овочева культура, без якої важко обійтися в будь-яку пору року. Коренеплід надає пікантного смаку і гостроти стравам, незамінний для консервацій на зиму. Часник містить багато вітамінів та цінних амінокислот, його фітонциди зміцнюють імунітет людини у зимові місяці.
 
Мета вирощування часнику – зібрати врожай, який можна використати до наступного сезону. Правильний вибір сортів культури, дотримання термінів збирання та умов зберігання дозволяють забезпечити себе запасами корисного овоча на тривалий час.
 

Від чого залежить термін збору?

 
Головки часнику знаходяться в землі й ступінь їх готовності до збору часто викликає труднощі у городників-початківців. Зрілість часнику визначається за сукупністю ознак: зовнішнього вигляду рослини, сорту, погодних умов та регіону вирощування.

 Сорт часнику

 
Відомі два види часнику - ярий, який садять навесні та озимий, посадку якого проводять у вересні-жовтні. Кожен вид має свої особливості вегетації та відрізняється термінами збирання.
 
Ярий часник має невеликі голівки, кожна містить по 16-20 різнокаліберних зубків. Сорти ярого часнику відрізняються відмінною зберігання (8-14 місяців), не втрачаючи з часом смаку та гостроти.
 
Терміни дозрівання в залежності від сорту:
 
  • ранні - голівки готові до збирання через 80-100 днів після сходження;
  • середньостиглі -  дозрівають через 100-115 днів;
  • пізній сорт - має вегетаційний період 115-120 діб.
 
Врожайність озимого часнику вища за ярий у кілька разів. Найбільшою популярністю користуються сорти, які стрілкуються, мають великі зубки, розташовані навколо центрального стебла.
 
Період вегетації сортів озимого часнику, які стрілкуються:
 
  • скоростиглі - 85-100 днів;
  • середнього терміну дозрівання - 100-115 днів;
  • пізні - 110-120 днів.
 
Нестрілкуючі сорти озимого часнику мають головку з численними дрібними зубчиками, розташованими в один ряд по спіралі. Переваги цього різновиду часнику: краще зберігається, стійкий до гнилі та пліснявого грибка. Ранні сорти - дозрівають через 90-100 днів після сходження, середньостиглі - через 105-115 днів.
 

Погодні умови

 
 Озимі сорти часнику дозрівають раніше за ярий приблизно на місяць. Різниця у часі збирання ранніх та пізніх сортів приблизно 20-30 днів. У тепле літо з регулярними опадами головки дозрівають раніше. Часті похолодання та спекотна суха погода викликають стрес у рослини, її розвиток пригальмовується, час збирання врожаю відсувається на 1-2 тижні.
 
У дощове літо з різкими перепадами температур часто у частини овочів починає загнивати нижня частина цибулини. У цьому випадку доводиться викопувати часник на тиждень раніше за термін і довго досушувати його без обрізки стебла і листя.

Порядок проведення збирання часнику

 
 
Варто зазначити, що сбор урожая чеснока краще здійснювати в теплий сонячний день. Бажано, щоб напередодні також не було опадів та грядка не була мокрою. До робіт приступають у ранковий час, коли просохне нічна роса.
 
На важких ґрунтах зручніше користуватися вилами, на легких – лопатою. Садовий інвентар перед збиранням заточують. Інструмент неглибоко встромляють у землю під прямим кутом, на відстані 10-12 см від стебла часнику, акуратно витягають головку з ґрунту. Висмикувати коренеплід із землі руками, потягнувши за листя не можна, це призводить до порушення цілісності головки. Під час збирання не можна сильно стукати коренеплодами, вони легко ушкоджуються.
 
Чи можна мити часник одразу після збирання – думки овочівників розходяться. Якщо стоїть ясна тепла та вітряна погода і є впевненість, що овоч повністю висохне за день, його можна вимити.
 
Звільнений від бруду часник менше схильний до гнилі, його зручніше використовувати в кулінарії. У прохолодну похмуру погоду краще не ризикувати і обмежитися акуратним струшуванням землі з коріння.
 
У викопаного часнику не обрізають стебло та листя. Овочі розкладають в один ряд на грядці для просушування. Кожні дві години головки перевертають для рівномірного висихання головок. Урожай прибирають у приміщення до темряви, щоб роса, що випала, не зволожила рослини.
 
Часник досушують у приміщенні, що добре провітрюється (під навісом, на терасі, в сараї) ще 10-14 днів, не обрізаючи листя. У цей період відбувається дозрівання овочів та перерозподіл корисних речовин, що надходять з надземної частини в голівку.
 
 
в Все для дому Переглядів: 327 Коментарів: 0
Оцінити цей запис:
0

Коментарі

  • Ніяких коментарів поки не було створено. Станьте першим коментатором.

Залишити Ваш коментар

Гість Вівторок, 30 травня 2023